Next Generation

Colegiul Virtual de Excelenţă Next Generation (Colegiul Invizibil Next Generation) are trei unități distincte.

(1) UBB Student Fellowship – Studenţi (licenţă, masterat, doctorat, incluzând toate liniile de studii)

Studenții câștigători ai Burselor de Excelenţă/Performanță derulate prin Consiliul Ştiinţific al UBB, reuniţi într-un Colegiu Invizibil de Excelenţă în Cercetare Mentorată/CIECM (cercetare focalizată (a) pe aspecte fundamentale/exploratorii, disciplinare, multi-, inter- sau transdisciplinare sau (b) pe aspecte sportive sau cultural-artistice)

• În anul academic 2018-2019, UBB a acordat prin Institutul STAR-UBB 60 de Burse de Excelenţă/Performanţă Ştiinţifică, 6 Burse de Excelenţă/Performanţă Sportivă şi 6 Burse de Excelenţă/Performanţă Cultural-Artistică.
  • În anul academic 2017-2018, UBB a acordat prin Institutul STAR-UBB 60 de Burse de Excelenţă/Performanţă Ştiinţifică, 6 Burse de Excelenţă/Performanţă Sportivă şi 6 Burse de Excelenţă/Performanţă Cultural-Artistică.
  • În anul academic 2016-2017, UBB a acordat prin Institutul STAR-UBB 60 de Burse de Excelenţă/Performanţă Ştiinţifică, 6 Burse de Excelenţă/Performanţă Sportivă şi 6 Burse de Excelenţă/Performanţă Cultural-Artistică.

Studenţi ai Colegiului Studenţesc de Performanţa Academică/CSPA (cercetare focalizată pe aspecte aplicative, multi-, inter- şi transdisciplinare, relevantă social şi asociată voluntariatului social)

• În anul academic 2018-2019, UBB a acordat prin Institutul STAR-UBB 40 de poziţii în CSPA.
  • În anul academic 2017-2018, UBB a acordat prin Institutul STAR-UBB 40 de poziţii în CSPA.
  • În anul academic 2016-2017, UBB a acordat prin Institutul STAR-UBB 40 de poziţii în CSPA.

Studenţi câştigători ai burselor pentru Doctoratul European

• Moraru Ionut Tudor, Facultatea de Chimie și Inginerie Chimică (2018)
  • Popa Marius, Facultatea de Litere (2018)
  • Zanellato Gianluca, Faculty of Științe Economice și Administrarea Afacerilor (2018)
  • Ionela Bogdan, Facultatea de Istorie şi Filosofie (2017)
  • Viktória Kulcsár, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei (2017)
  • Bartucz Monica, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei (2017)
  • Dragos Onescu, Facultatea de Studii Europene (2017)

(2) UBB Postdoctoral Fellowships – Cercetători postdoctorali

(3) UBB Young Fellowships – Tineri cercetători

• În anul academic 2016-2017, UBB a acordat prin Institutul STAR-UBB 50 de granturi UBB Young Fellowships.

Fiecare unitate de excelenţă are acţiuni integrate, de prezentare periodică a acţiunilor/proiectelor derulate, pentru stimularea cercetărilor multi-, inter- şi transdisciplinare în cadrul infrastructurii strategice de cercetare a UBB, prezentările din cadrul unei unități fiind deschise și celorlalte unităţi.