Szabók bástyája, a Megismerés bástyája. Studium Generale akadémiai dialógusok – 2022.10.27

A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete folytatja Studium Generale előadásait a Szabók bástyájában. Dr. Aurora Szentágotai-Tătar egyetemi tanár (Pszichológia és Neveléstudományok Kar, BBTE) előadására 2022. október 27-én, csütörtökön 16:00 órától kerül sor No man is an island. Singurătatea si costurile ei [No man is an island. A magány és a költségei] címmel.

Az előadásról röviden: Az összetartozás igénye egyetemes emberi szükséglet, amely a másokkal való tartós és pozitív kapcsolatok keresésében és fenntartásában nyilvánul meg. Ha e szükségletünk nem teljesül, elmagányosodunk. A magány olyan averzió, mely abból fakad, hogy amire vágyunk, és ami ebből a kapcsolataink terén konkrétan megvalósul, nem egyezik. Noha bizonyos társadalmi csoportok érzékenyebbek a magányra, szinte bármilyen életkorban és bárkit érinthet. Tanulmányok rávilágítanak, hogy a magány mélyreható negatív hatást gyakorol mentális és fizika egészségünkre egyaránt. Az előadás során ezeket a hatásokat járjuk körül, áttekintve azokat a pszichológiai tényezőket is, amelyek hajlamosabbá tehetnek bennünket az elmagányosodásra.

A Studium Generale a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatóinak, hallgatóinak, illetve vendégeiknek interdiszciplináris találkozási felülete. Az előadássorozat elősegíti a tudományágak közötti párbeszédet, és arra ösztönöz, hogy reflektáljunk a megismeréssel kapcsolatos egyetemes problémákra. Mindez visszautal a középkori egyetemek quodlibetális kérdésekkel kapcsolatos szellemi gyakorlatára: bármiről, mindenkinek, ugyanazon hallgatói közösségben. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete által szervezett Studium Generale a teljes egyetemi évet átölelő, heti rendszerességű előadássorozat, melynek keretében az egyetem neves oktatói, kutatói vagy esetenként meghívott előadók saját kutatási területükről választott témákat vitatnak meg szélesebb körben. A 2019-ben dr. Daniel David, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora által elindított program online is követhető  a BBTE Youtube-csatornáján, valamint az egyetem Facebook-oldalán.