Home » Anunturi » De la Idei, prin Patentare la Aplicații – Prelegere Dr. Derek Eberhart, Georgia University, SUA

Institutul STAR-UBB, prin Oficiul de Management și Transfer Tehnologic și Cognitiv/OMTTC, a inițiat o serie de programe instituționale, precum UBB4Society&Economy.

În cadrul acestui program va fi organizată prelegerea „De la idei, prin patentare la aplicații” (From Ideas through Patents to Application), susținută de Dr. Derek Eberhart, directorul Innovation Gateway de la Georgia University, SUA (una dintre universitățile de top din SUA în ceea ce privește inovarea prin transfer tehnologic/antreprenorial). Prezentarea va avea loc marți, 15 mai, între orele 11-13, în Aula Magna. Pe lângă prelegere, Dr. Eberhart va avea mai multe activități la UBB (ex. ateliere de lucru), iar cei interesați să participe la aceste activități sunt rugați să se înscrie printr-un mesaj adresat Prorectorului UBB pentru cercetare, competitivitate-excelență și publicații științifice.

Detalii despre eveniment pot fi accesate și pe site-ul NewsUBB.