Home » Anunturi » Fellowship Institutul STAR-UBB

Fellowship Institutul STAR-UBB

Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării (FSPAC) în colaborare cu Institutul STAR-UBB (http://starubb.institute.ubbcluj.ro/) lansează în anul 2018 competiţia pentru 1 UBB Fellowship – intern pentru semestrul doi al anului universitar 2018-2019. Apelul este adresat studenţilor doctoranzi/tinerilor doctori de la Central European University (CEU), care desfăşoară activităţi didactice şi de cercetare în cadrul unui Global Teaching Fellowship Agreement, pe baza unui Memornadum of Understanding (MOU) semnat de rectorii UBB și CEU în data de 26.04.2015.

UBB-FSPAC Fellowship – intern presupune activităţi de predare a 2-4 ore de curs şi seminar, la nivel licenţă, în limba engleză. Aplicanţii pot alege cursuri şi seminarii din oferta curentă a Departamenul de Științe Politice a FSPAC. Lista completă de cursuri poate fi consultată aici.

Pentru detalii legate de cursuri, despre Departamenul de Științe Politice (FSPAC), persoana de contact este: Prof. dr. Cosmin Marian (marian@fspac.ro).

Condiţii de participare/selecţie:

• apelul se adresează studenţilor doctoranzi de la CEU cu minimum 3 ani de studii de doctorat, respectiv cercetătorilor care au obţinut titlul de doctor de la CEU după anul 2016;
  • dosarul de aplicaţie va conţine: o scrisoare de motivaţie, CV, filosofia de predare (1000 cuvinte), o lista de 2-3 cursuri şi seminarii preferate pentru a fi predate, 2 scrisori de recomandare. Aplicaţiile se trimit în format electronic la adresa gtfp@ceu.edu; în subiectul email-ului se va preciza tipul aplicaţiei şi anume UBB POLSCI;
  • selecţia beneficiarului UBB-FSPAC Fellowship-intern se va realiza prin Departamenul de Științe Politice FSPAC-UBB și Central European University;

Câştigătorul UBB-FSPAC Fellowship-intern:

• va beneficia de cazare într-unul din spaţiile UBB, prin susţinerea financiară a FSPAC;
  • va avea asigurat un grant din partea FSPAC în conformitate cu numarul de ore predate, echivalentul plăţii cu ora respective;
  • va beneficia de grant din partea CEU.

Termen limită pentru depunerea aplicaţiilor: 30 Octombrie.

Anuntul pe site-ul CEU este postat la acest link.