Home » Anunturi » Fellowship Institutul STAR-UBB

Fellowship Institutul STAR-UBB

Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (FSPAC) în colaborare cu Institutul STAR-UBB (http://starubb.institute.ubbcluj.ro/) lansează în anul 2019 competiția pentru 1 UBB Fellowship – intern adresată studenților doctoranzi/tinerilor doctori de la Central European University (CEU), care desfășoară activități didactice și de cercetare în cadrul unui Global Teaching Fellowship Agreement, pe baza unui Memornadum of Understanding (MOU) semnat de rectorii UBB și CEU în data de 26.04.2015.

UBB-FSPAC Fellowship – intern presupune activități de predare a 2-4 ore de curs și seminar, la nivel licență, în limba engleză. Aplicații pot alege cursuri și seminarii din oferta curentă a Departamentul de Științe Politice a FSPAC. Lista completă de cursuri poate fi consultată aici.

Pentru detalii legate de cursuri, despre Departamentul de Științe Politice (FSPAC), persoana de contact este: Prof. dr. Cosmin Marian (marian@fspac.ro).

Condiții de participare/selecție:

• apelul se adresează studenților doctoranzi de la CEU cu minimum 3 ani de studii de doctorat, respectiv cercetătorilor care au obținut titlul de doctor de la CEU după anul 2016;
  • dosarul de aplicație va conține: o scrisoare de motivație, CV, filosofia de predare (1000 cuvinte), o lista de 2-3 cursuri și seminarii preferate pentru a fi predate, 2 scrisori de recomandare. Aplicațiile se trimit în format electronic la adresa gtfp@ceu.edu; în subiectul email-ului se va preciza tipul aplicației și anume UBB POLSCI;
  • selecția beneficiarului UBB-FSPAC Fellowship-intern se va realiza prin Departamentul de Științe Politice FSPAC-UBB și Central European University;

Câștigătorul UBB-FSPAC Fellowship-intern:

• va beneficia de cazare într-unul din spațiile UBB, prin susținerea financiară a FSPAC;
  • va avea asigurat un grant din partea FSPAC în conformitate cu numărul de ore predate, echivalentul plății cu ora respective;
  • va beneficia de grant din partea CEU.

Termen limită pentru depunerea aplicațiilor: 22 Februarie, 2019. Anunțul pe site-ul CEU poate fi accesat aici.