Szabók bástyája, a Megismerés bástyája. Studium Generale akadémiai dialógusok – 2022.11.03

A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete folytatja Studium Generale előadásait a Szabók bástyájában. Dr. Rada Varga III-as fokozatú tudományos kutató (STAR-BBTE Intézet) előadására 2022. november 3-án, csütörtökön 16:00 órától kerül sor Oamenii Antichității și noi: în căutarea romanilor invizibili [Az antikvitás emberei és mi: láthatatlan rómaiak nyomában] címmel.

Az előadásról röviden:

Kik voltak a római Dacia lakói, hogyan zajlott az életük, és miként ismerhetjük meg őket? Az előadás a császárkori Róma utolsó éveinek prozopográfiai fejleményeit mutatja be, ugyanakkor néhány daciai mikrotörténetbe is betekintést nyújt. A digitális technikáknak, valamint a legfrissebb kutatási irányzatoknak köszönhetően az antikvitás története és az antikvitás emberei ma jobban megközelíthetők számunkra, mint valaha.

A Studium Generale a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatóinak, hallgatóinak, illetve vendégeiknek interdiszciplináris találkozási felülete. Az előadássorozat elősegíti a tudományágak közötti párbeszédet, és arra ösztönöz, hogy reflektáljunk a megismeréssel kapcsolatos egyetemes problémákra. Mindez visszautal a középkori egyetemek quodlibetális kérdésekkel kapcsolatos szellemi gyakorlatára: bármiről, mindenkinek, ugyanazon hallgatói közösségben. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete által szervezett Studium Generale a teljes egyetemi évet átölelő, heti rendszerességű előadássorozat, melynek keretében az egyetem neves oktatói, kutatói vagy esetenként meghívott előadók saját kutatási területükről választott témákat vitatnak meg szélesebb körben. A 2019-ben dr. Daniel David, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora által elindított program online is követhető  a BBTE Youtube-csatornáján, valamint az egyetem Facebook-oldalán.