Szabók bástyája, a Megismerés bástyája. Studium Generale akadémiai dialógusok – 2022.11.24

A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete folytatja Studium Generale előadásait a Szabók bástyájában. Dr. Alida Timar-Gabor egyetemi tanár (Környezettudományi és Környezetmérnöki Kar, BBTE) előadására 2022. november 24-én, csütörtökön 16:00 órától kerül sor From atoms and radiations towards quantifying geological processes / Cunatificarea temporală a proceselor geologice pe baza efectelor interacțiunii radiațiilor nucleare cu materia [Az atomoktól és a sugárzásoktól a geológiai folyamatok számszerűsítése felé / Földtani folyamatok időbeliségének mérése a radioaktív sugárzás és az anyag közötti kölcsönhatás alapján] címmel. Az előadás angol nyelven hangzik el.

Előadásom virtuális kalauzolás a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Környezeti Radioaktivitás és Radiometrikus Kormeghatározás Kutatóközpontja laboratóriumaiban, valamint a természet nagy laboratóriumában. Áttekintjük bizonyos radiometrikus kormeghatározással kapcsolatos kutatások jelenlegi állását, és megvizsgáljuk, hogyan lehet a fizika módszereivel feltárni közönséges homokszemekben rejlő információkat. Ezek az információk felhasználhatók az adott anyag származásának mutatójaként, vagy akár az időrendiség meghatározásában. A geológiai folyamatok ütemének abszolút kormeghatározáson alapuló mérése segíthet jobban megértenünk olyan izgalmas jelenségeket, mint a tájdinamika, a múltbéli klímaváltozás, valamint az emberi migráció és evolúció.

This talk is an invitation to a virtual visit of the laboratories of the Environmental Radioactivity and Nuclear Dating Centre of Babeș-Bolyai University as well as nature’s grand laboratory. We will discuss the state-of-the art in trapped charge dating research and explore how one can use physical methods for unraveling information that is available in common grains of sand. Such information can be used as a provenance indicator as well as for deriving chronologies. Measuring the rates of geological processes by dates can help us better understand exciting subjects such as landscape shaping, past climate change, human migration and evolution.

A Studium Generale a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatóinak, hallgatóinak, illetve vendégeiknek interdiszciplináris találkozási felülete. Az előadássorozat elősegíti a tudományágak közötti párbeszédet, és arra ösztönöz, hogy reflektáljunk a megismeréssel kapcsolatos egyetemes problémákra. Mindez visszautal a középkori egyetemek quodlibetális kérdésekkel kapcsolatos szellemi gyakorlatára: bármiről, mindenkinek, ugyanazon hallgatói közösségben. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete által szervezett Studium Generale a teljes egyetemi évet átölelő, heti rendszerességű előadássorozat, melynek keretében az egyetem neves oktatói, kutatói vagy esetenként meghívott előadók saját kutatási területükről választott témákat vitatnak meg szélesebb körben. A 2019-ben dr. Daniel David, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora által elindított program online is követhető  a BBTE Youtube-csatornáján, valamint az egyetem Facebook-oldalán.