Szabók bástyája, a Megismerés bástyája. Studium Generale akadémiai dialógusok – 2024.03.14.

A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete folytatja Studium Generale előadásait a Szabók bástyájában. Dr. Harkó Tibor-Csaba III-as fokozatú tudományos kutató, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézetének alkalmazottja 2024. március 14-én, csütörtökön 16:00 órától From the Big Bang to the accelerating Universe – a brief introduction to cosmology [Az ősrobbanástól a gyorsuló világegyetemig – rövid bevezetés a kozmológiába] címmel tart előadást.

Az előadásról röviden:

Az elmúlt évtizedekben az egységes objektumként tételezett világegyetem tanulmányozásaként fölfogott kozmológia rendkívüli fejlődésen ment keresztül, a modern fizika legaktívabb kutatási területévé lépve elő. A közelmúltban végzett megfigyelések sokasága – beleértve a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzásra, a nagy galaxisok vöröseltolódására, valamint az univerzum tágulási sebességére vonatkozó precíz méréseket – egy standard és nagymértékben korlátozott kozmológiai modell kialakulásához vezetett. Az előadás áttekinti a modern kozmológia megfigyelési és elméleti alapjait, a táguló univerzum felfedezésétől az ősrobbanás elméletén keresztül egészen a gyorsuló világegyetem felfedezéséig, vagy a James Webb űrtávcső legújabb megfigyelési adataiig. Továbbá olyan alapvető kérdésekkel is foglalkozunk, hogy mi történt az univerzum születésekor, és mi lehet a végső sorsa.

A Studium Generale a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatóinak, hallgatóinak, illetve vendégeiknek interdiszciplináris találkozási felülete. Az előadássorozat elősegíti a tudományágak közötti párbeszédet, és arra ösztönöz, hogy reflektáljunk a megismeréssel kapcsolatos egyetemes problémákra. Mindez visszautal a középkori egyetemek quodlibetális kérdésekkel kapcsolatos szellemi gyakorlatára: bármiről, mindenkinek, ugyanazon hallgatói közösségben. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete által szervezett Studium Generale a teljes egyetemi évet átölelő, heti rendszerességű előadássorozat, melynek keretében az egyetem neves oktatói, kutatói vagy esetenként meghívott előadók saját kutatási területükről választott témákat vitatnak meg szélesebb körben. A 2019-ben dr. Daniel David, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora által elindított program online is követhető a BBTE Youtube-csatornáján, valamint az egyetem Facebook-oldalán.