Szabók bástyája, a Megismerés bástyája. Studium Generale akadémiai dialógusok – 2024.04.18.

A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete folytatja Studium Generale előadásait a Szabók bástyájában. Dr. Mihai Pușcaș egyetemi tanár, az Alexandru Borza Botanikus kert igazgatója 2024. április 18-án, csütörtökön 16:00 órától Ecosistemele montane într-o lume în schimbare: câteva perspective de pe crestele Carpaților [Hegyi ökoszisztémák a változó világban: kilátások a Kárpátok gerincéről] címmel tart előadást.

Az előadásról röviden:

Előadásunk a globális éghajlatváltozás szárazföldi, különösen alpesi lágy szárú ökoszisztémákra gyakorolt hatását vizsgálja. Mivel ezek az ökoszisztémák fokozottan érzékenyek a környezeti változásokra, az éghajlati hatások elemzésének közkedvelt színterei. Megközelítésünk a fajok eloszlásán alapuló előrejelző modelleket kombinálja a Kárpátok magashegyi aljnövényzetére vonatkozó helyi, finom léptékű, hosszú távú hőmérséklet- és vegetációmegfigyelésekkel. Az adatok értelmezése révén azt kívánjuk megfejteni, hogy a növényzet hogyan reagál a klímahatásokra, betekintést nyerve ezáltal az éghajlatváltozásnak kitett ökoszisztémák fejlődésébe.

A Studium Generale a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatóinak, hallgatóinak, illetve vendégeiknek interdiszciplináris találkozási felülete. Az előadássorozat elősegíti a tudományágak közötti párbeszédet, és arra ösztönöz, hogy reflektáljunk a megismeréssel kapcsolatos egyetemes problémákra. Mindez visszautal a középkori egyetemek quodlibetális kérdésekkel kapcsolatos szellemi gyakorlatára: bármiről, mindenkinek, ugyanazon hallgatói közösségben. A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem STAR-BBTE Intézete által szervezett Studium Generale a teljes egyetemi évet átölelő, heti rendszerességű előadássorozat, melynek keretében az egyetem neves oktatói, kutatói vagy esetenként meghívott előadók saját kutatási területükről választott témákat vitatnak meg szélesebb körben. A 2019-ben dr. Daniel David, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora által elindított program online is követhető a BBTE Youtube-csatornáján, valamint az egyetem Facebook-oldalán.