Comentariu Patristic la Scriptură, Volumul I

octombrie 3, 2024, 18:00

Prof. univ. Alexander Baumgarten și CS Claudiu Tuțu

Descrierea eventului:

Institutul STAR-UBB, prin programul Studium Generale, și Centrul de Studii Patristice și Literatură Creștină Antică al UBB vă invită joi, 3 octombrie 2024, orele 18.00, la prezentarea primului din cele 29 de volume ale seriei „Comentariu Patristic la Scriptura”, editat de prof. Andrew Louth și Thomas C. Oden, în versiunea românească îngrijită de Alexander Baumgarten și Claudiu Tuțu (Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca, 2024) și la deschiderea Simpozionului Patristic „Nicaea I (325) – Before and after”.

Prezentarea publică a volumului și deschiderea simpozionului au onoarea de a-i avea alături, ca distinși oaspeți, pe prof. Claudio Moreschini (Universitatea din Pisa) și prof. Sebastian Brock (Universitatea din Oxford, doctor honoris causa al Universității „Babes-Bolyai”). Deschiderea simpozionului și dialogul în jurul volumului va avea loc în prezența distinșilor oaspeți IPS Andrei Andreicuț, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramuresului și Sălajului, PS Claudiu Pop, episcop al Eparhiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla, prof. András Szabolcs (Facultatea de Teologie Romano-Catolică a UBB), prof. Lukács Olga, (Facultatea de Teologie Reformată a UBB).

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com