UBB Art&Science

Platforma de Artă și Știință – UBB Art&Science – a fost fondată prin decizia Consiliului Institutului STAR-UBB și prin HCA dedicată rezidențiatului artistic (din noiembrie 2019).

Arta și Știința interacționează dinamic în lumea modernă, influențându-se reciproc, promovându-se reciproc și generând demersuri trans-disciplinare inovative (ex. prin artistic research).

Platforma UBB Art&Science este coordonată de președintele Consiliului științific al UBB și de Decanul Facultății de Teatru și Film din UBB. Activitățile planificate în etapa inițială sunt următoarele:

• Întâlniri lunare în unitățile CDI ale UBB, pentru a stimula demersuri multi-/inter-/trans-disciplinare între artă și știință, exprimate în strategii / politici / proceduri / programe / infrastructuri / aplicații de granturi, etc. (demarează din 2020):
  • Instituirea rezidențiatului artistic în unitățile de cercetare ale UBB (demarează din 2020).
  • Integrarea activă a artelor în demersurile STEM (vezi programul STEM+).
  • Alte activități propuse coordonatorilor platformei și aprobate de Consiliul STAR-UBB.