noiembrie 25, 2021, 16:00

lect. univ. dr. Adrian Podaru

Dr. Adrian Podaru

Descrierea eventului:

Dacă o Universitate modernă de tip world-class are trei misiuni specifice: didactică, cercetare-dezvoltare-inovare și relația cu societatea, atunci perspectiva educațională a Părinților Bisericii a premers, cu secole in urma, aceasta structură tripartită. Există, cu siguranță, si deosebiri fundamentale între viziunea Părinților si cea a modernității in ceea ce privește viața academică; poate cea mai importanta este aceea că, în ansamblul său, universitatea trebuia să educe „in numele urcușului”, să conducă spre înălțimi. Într-un dialog sine ira et studio, vom încerca să dezbatem pe această temă în cadrul prezentării „Părinții Bisericii și oferta lor educațională: „Universitate” de tip world-class”.