Un mister medieval: Nicole Oresme (1323-1382) și ideea de deformare a spațiului

mai 23, 2024, 16:00

Dr. Bogdan Suceavă, profesor al California State University

Descrierea eventului:

Într-o lucrare publicată în 1952,  J. L. Coolidge scrie că „primul autor care a dat o indicație asupra definiției curburii a fost Nicole Oresme, un autor din secolul al XIV-lea”. Coolidge adaugă: „Oresme a gândit curbura cercului drept invers proporțională razei sale; cum de a ajuns el la această idee?” Această chestiune este punctul de plecare al investigațiilor noastre. Vom arăta că lucrările lui Oresme trebuie citite în contextul lor istoric, și anume perioada cunoscută în Europa de Vest drept Recuperarea lui Aristotel. Examinând volumul lui Nicole Oresme „Tractatus de configurationibus qualitatum et motuum”, scris între 1351 și 1355, vom arăta că în doctrina lui Oresme ideea de reprezentare a spațiului e concepută deopotrivă cu ideea de deformare a lui, aspect care avea să apară și la Bernhard Riemann, mult mai târziu, în 1854. Faptul că un autor din secolul al XIV-lea s-a gândit că poate reprezenta modelări ale fenomenelor psihologice prin „configurații” poate părea surprinzător. Vom analiza motivațiile lui Nicole Oresme în contextul universitar (și politic) al vremii sale.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com