Turnul Croitorilor, Turn al Cunoașterii. Dialoguri academice – Studium Generale, 24.11.2022

Institutul STAR-UBB al Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca va continua joi, 24 noiembrie 2022, ora 16:00, seria de cursuri și prelegeri „Studium Generale”, găzduită de Turnul Croitorilor, cu o prelegere cu tema From atoms and radiations towards quantifying geological processes” – „Cunatificarea temporală a proceselor geologice pe baza efectelor interacțiunii radiațiilor nucleare cu materia susținută de prof. univ. dr. Alida Timar-Gabor (Facultatea de Știința și Ingineria Mediului). Prelegerea va fi susținută în limba engleză.

Rezumatul prelegerii:

Această prelegere este o invitație pentru o prezentare virtuală a laboratoarelor Centrului de Radioactivitatea Mediului și Datare Nucleara al Universității Babeș-Bolyai, precum și a marelui laborator al naturii. Vom discuta despre stadiul actual al cunoașterii în cercetarea din domeniu datării nucleare și vom explora modul în care se pot folosi metode fizice pentru a dezvălui informațiile disponibile în granulele de nisip obișnuite. Astfel de informații pot fi utilizate ca indicator de proveniență, precum și pentru determinarea cronologiilor. Măsurarea ratelor proceselor geologice pe baza datărilor absolute ne poate ajuta să înțelegem mai bine subiecte interesante, cum ar fi dinamica peisajului, schimbările climatice din trecut, migrația și evoluția umană.

This talk is an invitation to a virtual visit of the laboratories of the Environmental Radioactivity and Nuclear Dating Centre of Babeș-Bolyai University as well as nature`s grand laboratory. We will discuss the state-of-the art in trapped charge dating research and explore how one can use physical methods for unraveling information that is available in common grains of sand. Such information can be used as a provenance indicator as well as for deriving chronologies. Measuring the rates of geological processes by dates can help us better understand exciting subjects such as landscape shaping, past climate change, human migration and evolution.

Studium Generale este un spațiu de întâlnire interdisciplinar al profesorilor și studenților Universității Babeș-Bolyai și ai invitaților lor. Studium Generale permite dialogul dintre discipline și angajează universitatea într-o reflecție asupra propriilor întrebări universale asupra cunoașterii. Aceasta dovedește continuitatea cu practicile intelectuale ale universităților medievale legate de întrebările quodlibetale: despre orice pentru fiecare, în aceeași comunitate de studiu. Studium Generale la Universitatea Babeș-Bolyai, în cadrul Institutului Star-UBB, reprezintă o serie de conferințe săptămânale, în timpul anului academic, ținute de personalități ale universității sau invitate, care chestionează o temă a propriei discipline în dialog cu alți membri ai universității. Inițiat în anul 2019 de prof. univ. dr. Daniel David, rector al Universității Babeș-Bolyai, acest program de conferințe își reia cursul într-o nouă formă hibridă, cu un public fizic restrâns și transmis online pe canalul de Youtube al UBB (https://StudiumGenerale) și pe pagina Facebook al Universității (https://www.facebook.com/UnivBabesBolyai).